menşe şahadetname
Menşe Şahadetname
Temmuz 19, 2018
tıbbi çeviri
Tıbbi Tercüme
Temmuz 19, 2018
ankara-erasmus-islemleri

ankara-erasmus-islemleri

Erasmus işlemleri yararlanma sürecini 5’e ayırabiliriz;

Erasmus işlemleri

1. Başvuru süreci.
2. Seçme ve Yerleştirme Süreci .
3. Yerleştirmesi Yapılan Adayların Hazırlayacakları Belgeler Ve Yapacakları İşlemler.
4. Gittikten Sonra Yapılacak İşlemler.
5. Dönerken Ve Döndükten Sonra Yapılacak İşlemler.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu bilgilerin genel olduğudur. İşlemler Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) üyesi üniversitelerin kendi işleyişlerine farklılıklar gösterebilir.

1. BAŞVURU SÜRECİ:

1. Öğrenci / Öğrenim Hareketliliği başvuru formu: Ayrıca mailadı@universite.edu.tr uzantılı e–posta almak gerekebilir. Bazı üniversiteler e–posta alımını sonraki işlemlerde kolaylık sağlaması amacıyla şart koşmaktadır. Tercihler online başvuru esnasında yapılmalıdır. Yapılan tercihlerle ilgili ana konuları ve temel bilgileri (Eğitim dili, barınma konusu, özel konu ve şartlar) öğrenmek başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgilere gitmek istediğiniz okulun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.
2. Yabancı Dil Sınav Sonuç Belgesi: Genel olarak okulunuz bu konuda özel bir açıklama ile sizleri aydınlatacaktır ama genel olarak size üç ayrı seçenek sunmaktadır.
1.Yabancı dil sınav belgem yok. Yabancı dil sınavına girmek istiyorum. (Sınavı gireceklerin TOMER girmek için başvuruda bulunmanız gerekir.)
2.Yabancı dil sınav belgem var ama sınava girmek istiyorum.
3.Yabancı dil belgem var. Sınava girmeyeceğim.
3. Transkript: Not ortalamanız Eski Sistemde 2.00 / 4.00 arası, yeni sistemde 2.20 / 4.00 olması gerekmektedir. Doktora öğrencileri içinse 2.75 / 4.00 tir. Bu konuda kesin bilgi için üniversitenizin sitesini kontrol etmelisiniz.
4. Detaylı Özgeçmiş: Detaylı özgeçmişinizi diğer evraklarla birlikte üniversitenin öğrenci işlerine teslim etmeniz gerekmektedir. (NOT: Yanlış ve eksik bilgi müracaatınızın geçersiz sayılmasına sebep olabilir.)

Böylece erasmus işlemleri için gerekli belgeleri elde edersiniz.

2.SEÇME ve YERLEŞTİRME SÜRECİ:

Erasmus işlemleri yerleştirme sürecinde adayın not ortalamasının % 50 si ve yabancı dil sınavı notunun % 50 si baz alınır ve yapılan tercihlere göre yerleştirilir. Adayların seçilmesi üniversitede oluşturulan bur kurul tarafından yapılır. Yerleştirme işlemi ilan edilir. Yedek liste adayları kendilerine sıra gelip gelmediğini kontrol ve takip etmekten sorumludurlar.

YERLEŞTİRMESİ YAPILAN ADAYLARIN HAZIRLAYACAKLARI BELGELER VE YAPACAKLARI İŞLEMLER:

1. Asil aday listesindeki aday gideceği okulun web sitesinden Erasmus koordinatörü ile iletişime geçmeli ve Başvuru Formunu (Student Application Form), Barınma Başvuru Formunu (Accommodation Application Form) gideceği okulun web sitesinden temin ederek doldurması gerekir. Bu konu tamamen öğrencinin sorumluluğu altındadır.
2. Gidilecek olan okulun istediği evrak ve belgeleri (Müracaat Formu, kalacak yer için Barınma Müracaat Formu, İngilizce Transkript, yabancı dil belgesi vb.) tamamlamak adayın sorumluluğundadır. Öğrenim Anlaşması ‘nı (Learning Agreement) hazırlamak için gideceği okulun Erasmus ders konularını inceler ve seçtiği dersleri belirler. Daha sonra okulun Erasmus la ilgili koordinatörüne Öğrenim Anlaşmasını onaylatır.
3. Onaylana öğrenim anlaşması gerekli imzalar tamamlatıldıktan sonra karşı okula diğer belgelerle beraber gönderilir.( Aday Sorumluluğu)
4. Gidilecek okuldan gelecek kabul mektubu adaya veya adayın okuluna gönderilebilir. Kabul mektubu vize işlemleri sırasında gerekecektir.

4. GİTTİKTEN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER

1. Gittiğiniz okulda seçtiğiniz derslerle ilgili değişiklik yaparsanız daha önce hazırladıkları Learning Agreement formunda değişiklik yapmanız gerekir. Değişiklik 1 ay içinde yapılmalıdır.
2. Döneminizi uzatmak isterseniz AB ofisiyle irtibata girmeniz gerekir.
3. Erasmus okuluna gittikten sonra Confirmation of Arrival belgesini doldurup ilgili ofise göndermeniz gerekir.

5. DÖNERKEN VE DÖNDÜKTEN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER.

1. Erasmus okulundan dönmeden önce kendi okulunuzun isteyeceği bazı belgeleri hazırlayarak Erasmus okuluna imza ve onaylatarak dönüşünüzde okulunuza teslim etmeniz gerekir.
2. Gittiğiniz okulun vereceği Transkript ve diğer bilgileri içeren belgeleri Erasmus ile ilgili koordinatöre teslim etmeniz gerekir.

Erasmus işlemleri için tercüman kadromuzdan bilgi alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba. Bizimle Whatsaap'tan iletişim kurmak için sağ alt taraftaki icona tıklayın.