lahey anlaşmasına taraf olan ülkeler
Lahey anlaşmasına taraf olan ülkeler
Mayıs 14, 2018
gümrük beyannamesi
Uluslararası Ticaret Yapan Firmalara Gümrük Beyannamesi
Temmuz 18, 2018
Türkiye'de emeklilik işlemleri

Türkiye'de emeklilik işlemleri

Türkiye’de emeklilik işlemleri ve yurt dışında yaşayıp Türkiye’den emekli olmak isteyenler için hazırladığımız içeriğe bir bakalım.

Türkiye’de nasıl emekli olabilirim?

Türkiye’de emeklilik işlemleri nasıl yapılır?

gibi sorularınızı cevaplamak ve Türkiye’den emekli olmak için gerekli işlemleri yapmak ve takibini sağlamak için bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerde çalışanlar şayet kesin dönüş yapmışlarsa Türkiye’den iki şekilde emekli olabiliyorlar. İlki yurtdışı borçlanmasıyla ki emeklilik için gerekli gün sayısı kadar borçlanma yapıp bedelini ödediklerinde normal emekli olmaları biçiminde cereyan ediyor. Diğeri ise borçlanma yaparak parasal bir bedel ödemeden sadece Türkiye’de daha önce geçmiş olan çalışmaları oranında aylık bağlatmaları mümkün ki bunun adı da yurtdışı kısmi aylığı oluyor.

Sözgelimi Türkiye’de 1955 doğumlu, 1984 yılında başlayan dört yıl fiili çalışması olan bir SSK’lı Almanya’da da 23 yıl çalışmış ve Türkiye’ye dönmüş olsun. Bu erkek gurbetçi dilerse 5 bin 225 güne yetecek kadar yurtdışı borçlanması yapıp emekli olabilir veya borçlanma yapmadan 27 yıl çalışan emsaline bağlanacak aylığın 4/27’sini alarak kısmi aylık sahibi olabilir. Bu kısmi aylığın ileride
borçlanma yapılarak tam aylığa yükseltilmesi de mümkündür.

Türkiye’de emeklilik işlemleri için tercüman kadromuz ile iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba. Bizimle Whatsaap'tan iletişim kurmak için sağ alt taraftaki icona tıklayın.