simultane çeviri
Simultane Çeviri Nedir?
Mayıs 14, 2018
Tasdik şerhi
Tasdik Şerhi Nedir?
Mayıs 14, 2018
YÖK denkliği

YÖK denkliği

YÖK DENKLİĞİ NEDİR?

YÖK denkliği, Yurt dışında tanınan bir yüksek öğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade eder. Denklik Belgesi, denkliği talep edilen diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösterir belgedir.

Lise Diploması Denkliği

İngiltere’de alınan lise diplomanızın Türkiye de denkliğinin kabul edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Başkanlığı 2 farklı alternatif sunmaktadır. Buna göre 3 A level düzeyinde, 1 GCSE düzeyinde ya da 2 A level düzeyinde ve 3 GCSE düzeyinde konuyu basarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

Lisans / Yüksek Lisans Diploması Denkliği

Yurt dışından alınan bir diplomanın denkliği ile ilgili onay verilebilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve ilgili programın Yüksek öğretim Kurulu tarafından ilgili kanun gereği tanınmış olması gerekmektedir.

Yüksek öğrenimlerini yurt dışında yapmak isteyen ve lise öğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin;

Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmiş ve taban puanı tutturmuş olmaları gerekliliği kuralı 2006 yılı itibari ile kaldırıldı. Bu kategorideki öğrencilerin ileri ki yıllarda İngiltere’deki üniversitelerinden Türkiye ‘deki bir üniversiteye transfer olmak istemeleri durumunda sınav şartı aranacaktır.

SAT (asgari 1000 puan), ACT (asgari 21 puan), Abitur, French Baccalaureate, IGCSE- A level certificate, International Baccalaureat (IB) diplomalarına sahip kişiler yurtdışından alacakları diplomaların denkliği ya da transfer işlemleri için ÖSS sınavından taban puanı almak zorunda değildirler.

YÖK’un Mayıs 2007 içerİsinde duyurduğu yeni yönetmeliğin 7.maddesine göre;

“Yapılan denklik incelemesi sonucunda, yurtdışındaki üniversitelerin programlarında ; programın müfredatı ile ilgisi olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın temel ilkeleri ile 2457 sayılı Yüksek öğretim Kanunu’nun 4 ve 5. maddelerinde belirtilen amaç ve ilkelere aykırı dersler bulunması halinde, alınan diplomalara denklik verilmez.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba. Bizimle Whatsaap'tan iletişim kurmak için sağ alt taraftaki icona tıklayın.